یکی از مهم‌ترین بنیان‌های توسعه پایدار، پرداختن به موضوع گردشگری است زیرا موجب درآمدزایی و پیشرفت شهر می‌شود، اما شهر اورمیه سال هاست که در جذب گردشگر از بسیاری از شهرهای مشابه خود عقب افتاده و برای جبران آن نیاز به برنامه‌های ویژه ای است. در این باره با حسین پناهی، عضو کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر اورمیه گفت و گویی انجام دادیم.که در ادامه می آید.

 

با توجه به این‌که اورمیه به دلیل وجود دریاچه، باغ‌های سرسبز و رودخانه‌های دائمی دارای ظرفیت های گردشگری است ، شورای اسلامی شهر اورمیه برای جذب گردشگر چه طرح‌هایی در دست اجرا دارد؟
احیای توتستان‌ها و باغ‌های گردو در داخل شهر اورمیه با خرید آن از سوی شهرداری، ساخت شهر بازی مدرن در دهکده ساحلی چی چست، مطرح کردن روستای بند به عنوان یک دهکده توریستی، ساحل سازی رودخانه (شهرچای) اورمیه به ‌صورت اختصاص دادن آن به مسیرهای ویژه دوچرخه رو و پیاده روی در قالب طرح دریا تا دریا، توسعه و حمایت از تنها باغ وحش موجود شهر و ساخت تله کابین از جمله برنامه‌های شورای اسلامی شهر اورمیه برای جذب گردشگر با مشارکت سرمایه گذاران است.

از آن جا که روستای بند خارج از محدوده شهر اورمیه است برای مطرح کردن آن به عنوان یک دهکده توریستی و جذب گردشگر چه برنامه‌ای دارید؟
این روستا به عنوان یک دهکده توریستی در شورا تصویب شده و در تلاش هستیم با مشارکت استانداری و راه و شهرسازی آذربایجان غربی راه‌های تسهیل این امر فراهم شود تا با ایجاد زیرساخت‌ها و با مشارکت سرمایه گذاران این روستا را به عنوان یک دهکده توریستی در کل کشور مطرح کنیم.

درباره جزییات طرح دریا تا دریا توضیح دهید؟
این طرح از دریاچه اورمیه شروع می‌شودو با عبور از تفرجگاه‌هایی چون خوشاکو، بند، ساحل رود شهرچای و دریاچه سد شهرچای در دریاچه مارمیشو به اتمام خواهد رسید. در این مسیر از پل سه‌چشمه تا دریاچه اورمیه باغ‌های توت و انگور و سیب و مناظر بکر طبیعی واقع شده که با ایجاد تفرجگاه‌هایی می‌توان از این فرصت‌ها و نعمت‌های خدادادی در جذب گردشگر استفاده کرد.

اکنون این طرح در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
عملیات ساحل سازی این طرح در داخل محدوده شهر اورمیه از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و مکان‌های خارج از محدوده نیازمند مشارکت و تعامل بین بخشی است.

جذب گردشگر چه دستاوردهای مثبتی برای شهر اورمیه خواهد داشت؟
با توجه به این که در کشورهای توسعه یافته، گردشگری به یکی از بزرگ ترین منابع درآمدزایی تبدیل شده است در نتیجه با ورود هر گردشگر چندین فرصت شغلی ایجاد می‌شود .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

امروز،  پنجشنبه 3 مهر 1399
6 صفر 1442
Thursday 24 September 2020

پیوندها