عضو شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: کاهش نرخ اشتغال یکی از پیامدهای رکود بازار مسکن است. «حسین پناهی» در گفت و گو با همشهری درباره دلیل رکود بازار مسکن در 2 سال گذشته افزود: برخی سیاست‌های بانکی دولت و نبود نقدینگی در بازار مردم را به جمع آوری درآمد و سرمایه گذاری در بانک‌ها ترغیب کرده و موجب کم‌تحرکی بازار مسکن شده است.  وی افزود: نبود نقدینگی، ساخت و ساز را به حالت راکد درآورده است از این رو انبوه سازان در 2 سال گذشته بسیار متضرر شده‌اند و قیمت زمین و مسکن بدون نظارت ارگان خاصی در بنگاه‌ها تعیین شده است. این مساله سبب به فروش نرفتن خانه‌ها یا متزلزل شدن قیمت‌ها از سوی خریداران می‌شود.
پناهی درباره تعادل نداشتن بازار مسکن اظهار کرد: متاسفانه نبود تعادل بین عرضه و تقاضا چه در زمینه اجاره مسکن چه خرید و فروش ملک تاثیر زیادی در تنزل قیمت و رکود بازار مسکن دارد زیرا تقاضا به حداقل رسیده و عرضه بیشتر شده است. برای حل مشکلات پیش رو عزم عمومی لازم است تا با تزریق نقدینگی و ارائه وام‌ها با بهره کم به انبوه سازان بتوانیم معضل رکود بازار مسکن را کنترل کنیم.

بی استفاده ماندن سرمایه‌های ملی
عضو شورای اسلامی شهر ارومیه ادامه داد: بی‌استفاده ماندن سرمایه‌های ملی در کشور و به ویژه آذربایجان غربی به معضل جدی تبدیل شده است و هر روز به تعداد واحدهای خالی از سکنه در استان افزوده می‌شود. در این شرایط مستاجر ترجیح می‌دهد با پرداخت هزینه اضافی در خانه ای که سکونت دارد، قرارداد خود را تمدید کند و درگیر مشکلات رکود مسکن نشود.
وی یکی دیگر از مشکلات بازار مسکن را هدایت بخشی از سرمایه‌های کلان مردم به خرید باغ در شهر دانست و گفت: مردم بعد از بازنشستگی به فکر مهیا کردن تفرجگاهی برای خود هستند که در این صورت سرمایه‌های زیادی را در این بخش هزینه می‌کنند. در ارومیه با وجود وضعیت بد اقتصادی مردم در باغ شهرهایی از جمله «امامزاده» به خرید و فروش باغ با قیمت‌های سرسام آور اقدام می‌کنند.

تبعات ادامه رکود مسکن
پناهی درباره دلایل فعال و پویا بودن بازار مسکن در سال‌های گذشته اظهار کرد: در گذشته بازار مسکن به دلیل افزایش نقدینگی و همچنین بالا بودن سود حاصل از خرید و فروش نسبت به خرید و فروش خودرو، سکه و ارز خارجی بسیار فعال و پویا بود. وی درباره پیامدهای ادامه رکود در اقتصاد کشور گفت: ادامه یافتن روند کنونی بازار مسکن برای اقتصاد کشور زیان‌بار و در وضعیت فعلی تاثیر رکود بازار مسکن در شهرداری‌ها و سایر ارگان‌ها ملموس است. بخش زیادی از درآمد شهرداری‌ها با ارائه پروانه‌های ساخت و ساز تامین می‌شود و در این شرایط تحقق بودجه پیش بینی شده شهرداری‌ها بسیار سخت شده است. عضو شورای اسلامی شهر ارومیه درباره راهکارهای برون رفت از وضعیت رکود بازار مسکن گفت: با حمایت دولت، ایجاد تناسب بین سود و سرمایه و کنترل تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن می‌توان از این وضعیت بیرون رفت. همچنین با حمایت از قشر آسیب پذیر با پرداخت وام‌های با سود کم می‌توان قدرت خرید مردم را بالا برد تا تقاضا برای خرید مسکن افزایش یابد.

* نبود نقدینگی، ساخت و ساز را به حالت راکد درآورده است و از این رو انبوه سازان در 2 سال گذشته بسیار متضرر شده‌اند و قیمت زمین و مسکن بدون نظارت ارگان خاصی در بنگاه‌ها تعیین شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

امروز،  پنجشنبه 12 تير 1399
11 ذی‌القعده 1441
Thursday 2 July 2020

پیوندها